40000 м.Суми, вул. Покровська, 9/1 library@uabs.edu.ua
 
Головна сторінка
Анонси і новини Польсько-Українського центру
Польсько-український центр
Польсько-український центрВиставка «Альфред Федецький – поет фотографії» у науковій бібліотеці

Альфред Федецький був одним із найвідоміших вітчизняних фотографів кінця XIX - початку XX століть. Він народився у польській сім’ї у Житомирі, жив деякий час у Варшаві, навчався у Відні, починав свою кар’єру у Києві, решту життя прожив у Харкові. Федецький отримав блискучу освіту в Імператорському фотографічному інституті при Віденській Академії мистецтв, що вважався тоді одним із найкращих у світі.

Вже з перших кроків діяльності фотограф почав сміливо відходити від усталених канонів, створюючи портрети, фотокомпозиції і фотопейзажі близькі до живопису. Він жваво цікавився технічними винаходами у сфері «світлопису» (як це тоді називалося), і відразу ж намагався опанувати й удосконалити новинку. Федецький один із перших у Російській імперії здійснив рентгенівську фотозйомку, експериментував у із звукозаписом. Опанував технологію кольорової, рельєфної і стереоскопічної фотографії, а також різні методи нанесення фотозображення на тканину, емаль і порцеляну. Винайшов новий спосіб фотографічного виробництва, який дозволяв імітувати офорт-гравюру на металі.

У майстерні Федецького побували Глазунов, Кропивницький, Заньковецька, Іоанн Кронштацький, Айвазовський, Чайковський, та багато інших відомих особистостей і простих обивателів. Про зроблений у Федецького фотопортрет Чайковський сказав: “Мене ще ніхто так не знімав, як Федецький. Це, безсумнівно, кращий мій портрет. Це — не фотографія, а справді художній твір!” Це при тому, що фотопортрети П. І. Чайковського виготовляли найкращі фотохудожники Європи та Росії.

1896 року, вперше в Україні, Федецький почав знімати хронікальні фільми. Можна сказати, він був першим у Російської імперії (трохи раніше французький оператор компанії Люм’єр Камілл Серф, який за завданням Люм’єрів проводячи документальну кінозйомку по країнах Європи, зняв коронацію Миколи ІІ у Москві). Того ж року Федецький провів перші в Україні публічні кіносеанси, де показав власні стрічки, відзняті у Харкові.

Він був відомим також своєю благодійністю і громадською діяльністю. Показово, що свої перші два найуспішніших покази він провів з благочинною метою.

Кіновиробництво на той час було дуже дорогим, Федецькому не міг конкурувати з налагодженим і високотехнологічним на той час кіновиробництвом братів Люм’єр, після пожежі у його кінотеатрі, він повернувся до фотографії і розгорнув діяльність по відкриттю фотографічного інституту, про що завжди мріяв.

На жаль, йому не судилося завершити це своє починання. Наприкінці 1890-х лікарі виявили у нього спадкову хворобу серця, від якої він помер 1902 року у віці 45-ти років. Можна тільки уявити, скільки б ще він міг зробити, але й те, що він встиг, безумовно вистачило б на довге життя.

Виставка підготовлена по матеріалах кінокритика і мистецтвознавця Володимира Миславського, який за підтримки Генерального консульства Республіки Польща у Харкові 2010 року видав книжку «Альфред Федецький – поет фотографії». Ця виставка, надана Польсько-українському центру Генеральним консульством, дає можливість ознайомитися з життям і творчістю визначного фотохудожника, котрий, будучи поляком за походженням і справжнім європейцем, пов’язав своє життя з Україною, працював тут і зробив в її культуру і історію свій неоціненний внесок.

Книжка Володимира Миславського «Альфред Федецький – поет фотографії» є у Польсько-українському центрі академії.


«800 днів: коротка історія великої зміни. 1989-1991» Єжи Бальцеровича – покрокова інструкція до «шокової терапії»

Інформаційний фонд Польсько-українського центру за більш як чотири роки існування помітно збагатився завдяки книжковим надходженням від Генерального консульства Республіки Польща у Харкові. Серед останніх книжок, подарованих консульством – «800 днів – коротка історія великої зміни 1989-1991» Лєшека Бальцеровича в українському перекладі.

Небагато поляків в останньому півстолітті мали такий вплив на долю своєї країни як Лєшек Бальцерович. У 1990 році він, 42-річний доктор економіки, узявся за реформи у Польщі в особливо складних, кризових умовах. «Власне, він був мало знаним на той час: не брав участі у виборчих кампаніях, не вступав до жодної партії, не реагував на часто брутальні нападки опонентів. Він робив своє – з кам’яним обличчям, рішучий, із холодним розумом. Були такі моменти, коли здавалося, що він виступає сам – один проти всіх».

Сьогодні Польща є повноправним членом Європейського Союзу і найшвидшими темпами наближається до найбагатших країн світу, давно випередивши товаришів по нещастю з «соціалістичного табору». Книжка є розповіддю Лєшека Бальцеровича про 800 днів «шокової терапії», своєрідний план рішучих, хоча й непопулярних кроків, що врешті-решт привели до успіху цілу країну.

У непрості часи, які переживає Україна, ця книжка є дійсно цінною і актуальною для нас. На думку Бальцеровича, Україна має створити умови для зростання економіки темпами, що перевищують швидкість розвитку економік західних країн. Ми мусимо пройти складний шлях до економічного розвитку і процвітання, і досвід Польщі доводить, що це можливо.


Історія Польщі для дітей і молоді on-line

До уваги тих, хто викладає або вивчає історію Польщі – новий проект Центру розвитку польської освіти за кордоном (ORPEG) – мультимедійна освітня платформа, що містить лекції з історії Польші.

Лекції розраховані на школярів середніх і старших класів, і можуть бути використані як для підготовки уроків з польської історії, так і для самостійного вивчення. Платформа також дає можливість отримувати консультації безпосередньо від істориків.

Наразі триває перший етап реалізації проекту, більшість матеріалів буде доступна вже у вересні 2015-го року за посиланням www.historiadlapolonii.pl, а до кінця 2015-го платформа запрацює в повному об’ємі.


У СВІТІ ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ

Економічний університет в Кракові запрошує молодь польського походження віком 18-25 років, взяти участь в проекті «У світі польської мови» з 4 до 26 липня 2015 р.

У рамках проекту: вивчення польської мови, екскурсійна програма, участь у цікавих зустрічах і заходах, знайомство з Економічним університетом у Кракові. Участь у проекті безкоштовна, кінцевий термін подачі документів – 22 травня 2015 року.


Візит Генерального консула до Польсько-українського центру

26 лютого Польсько-український центр у науковій бібліотеці УАБС НБУ відвідали Генеральний консул Республіки Польща у Харкові Станіслав Лукасік та консул з економічних питань Влодзімєж Лещинський.

Це був перший візит новопризначеного Генерального консула до Центру і до академії. Пан Лукасік ознайомився з напрямками діяльності Центру, інформаційними ресурсами, озвучив наміри щодо співробітництва в рамках діяльності Центру і академії в цілому, зробив запис у Книзі почесних гостей, відзначивши, що «зусилля і діяльність Польсько-українського центру – чудовий приклад дружби між Польщею і Україною і співпраці двох країн».


Міжнародна весняна школа «Навчання та розвиток» (Київ-Краків-Київ)

Східно-Європейський інститут психології і Центр розвитку дитини і сім’ї «Європейський» запрошує школярів від 10 років до участі у Міжнародній весняній школі «Навчання та розвиток» з 22 по 29 березня 2015 р.

Заявки приймаються до 5 березня 2015 року. Передбачені мовна, тренінгова і екскурсійна програми, знайомство з кращими університетами Кракова.

Докладніше про програму і оплату: www.cfdc.com.ua/ru/101


Стипендія та дотація імені Кшиштофа Скубішевського 2015

Стипендіальна програма імені Кшиштофа Скубішевського дає можливість у 2015/2016 навчальному році індивідуального річного наукового стажування у Варшавському університеті (або іншому польському виші) з наступних спеціальностей: юридичні і політичні науки, новітня історія. Метою стипендії є розповсюджування демократичних цінностей, таких як права людини, засади правової держави та дотримання права в міжнародних відносинах.

Стипендія призначена для осіб, які мають вищу освіту та захистили кандидатські роботи (або мають вагомий науковий доробок) чи мають досягнення у громадській діяльності.

Термін подання заяв спливає 7 квітня 2015 р.

Докладніше: www.skubi.net/instrukcja2015.html та www.studium.uw.edu.pl.


Оголошено конкурс на стипендіальну програму ім. Лейна Кіркланда: навчання та стажування в Польщі

Польсько-Американський Фонд Свободи і Польсько-Американська Комісія Фулбрайта оголошують відкритий конкурс на отримання Стипендій ім. Лейна Кіркланда у 2015/2016 навчальному році.

Цього року програма адресована представникам таких професійних груп: політичні експерти, політики, працівники органів державної влади і самоврядування; підприємці, менеджери; лідери неурядових організацій, діячі культури і громадські діячі; викладачі вишів; журналісти.

Вік кандидатів до 35 років (в обґрунтованих випадках до 40), кінцевий термін подачі заявки – 1 березня 2015 року.

Докладніше www.kirkland.edu.pl


«Глівіцькі ноктюрни» Ігоря Василевського

24 грудня у галереї «Академічна» відкрилася виставка Ігоря Василевського «Глівіцькі ноктюрни». Серія з 14 представлених графічних робіт виникла завдяки участі художника у VII міжнародному мистецькому пленері «Моє місто», що багато років поспіль проводиться у місті Глівіце польською спілкою художників і мерією у партнерстві з глівіцким музеєм.

Директор «Академічної» галереї Сергій Побожій вручив Ігорю Василевському сертифікат художнього музею Глівіц, у колецію якого авторитетне журі відібрало один з творів художника, представлених на підсумковій виставці пленеру «Моє місто».

На вернісажі прозвучали вірші глівіцької художниці Терези Павловської, учасниці багатьох пленерів, у тому числі міжнародних польсько-українського пленерів, що проводився УАБС НБУ. Вірші зі збірки «Контрапункт до смаку дьогтю», яку художниця подарувала Польсько-українському центру академії, прочитала координатор центру Оксана Данько, як польською мовою, так і у власному перекладі на українську.


З Різдвом Христовим і Новим 2015-м роком!
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2015!

Конкурс на "Східні стипендії" Варшавського університету

Центр східноєвропейський студій Варшавського університету оголошує 15-й ювілейний набір на «Східні студії».

25 стипендій призначаються на два роки навчання по магістерській програмі «Східних студій» у Варшавському університеті на 2015-2017 рр. Вимоги – диплом магістра або спеціаліста гуманітарного напрямку, знайомство з проблематикою Східної і Центральної Європи, Росії, Середньої Азії та Кавказу післявоєнного періоду. Вік – до 30 років.

Подання кандидатів приймаються до 15 березня 2015 року.

Докладніше www.studium.uw.edu.pl


Набір у Східну Зимову Школу-2015

Східна зимова школа призначена для студентів, що досліджують історію і сучасне життя Центральної та Східної Європи в рамках написання магістерських чи дипломних робіт (історія, політологія, міжнародні стосунки, соціологія, філологія, література, культурознавство, етнологія, географія, право, економіка).

Формат Школи передбачає відвідування лекцій викладачів провідних європейських університетів, доповіді, семінари та культурну програму.

Школа проходитиме у Варшаві і Вроцлаві у період з 1 по 14 березня 2015 року. Кінцевий термін подачі документів – 20 січня 2015 року.

Докладніше www.studium.uw.edu.pl або www.kew.org.pl


Стипендіальна програма Польського уряду для молодих науковців ХІІІ едиція 2015/2016 академічного року
для кандидатів зі Східної Європи, Росії, країн Середньої Азії і Кавказу

Стипендії призначаються для наукового стажування в польських університетах з вересня 2015 до червня 2016 року. Напрямки – історія, міжнародні стосунки, політологія, журналістика, соціологія, етнологія, культурознавство, суспільна психологія, адміністрація і менеджмент, право та суміжні спеціальності. Заяви приймаються до 1 березня 2015 року. Умови і терміни стипендій, а також вимоги до кандидатів – на сторінці www.studium.uw.edu.pl


Нова польська брошура «Кінець системи. 1989»
Нова польська брошура «Кінець системи. 1989»

Незалежний громадський центр КАРТА, що займається документуванням і популяризацією сучасної польської історії та історії Центральної і Східної Європи, випустив багато ілюстровану 100-сторінкову брошуру «Кінець системи. 1989» в українській версії. Брошура присвячена поворотним змінам у Польщі у 1980-1989 рр. на фоні інших Східноєвропейських держав.

Електронна версія брошури
Стипендія ім. Станіслава Грабського
Стипендія ім. Станіслава Грабського

Оголошений конкурс на участь у стипендіальній програмі ім. Станіслава Грабського, що вже протягом 6 років реалізується Фундацією Віленщина і Національним банком Польщі. Програма призначена для студентів польського походження з колишніх радянських територій, які хочуть продовжувати навчання, взяти участь у конференціях або відвідувати курси чи практики переважно економічного напрямку. Кінцевий термін для заповнення анкети - 10 жовтня 2014 року.

Докладніше про керунки і умови навчання – за посиланням www.stypendium.org


10-річчя Польщі у Європейському Союзі
10-річчя Польщі у Європейському Союзі

Від Генерального консульства Польщі у Харкові до Польсько-українського центру академії надійшла брошура «Десятиріччя Польщі в Євросоюзі», підготовлена польським Міністерством закордонних справ. Вона містить аналітичний огляд досягнень країни з моменту набуття її членства у ЄС.

Докладніше...


Тест з польської мови
Тест з польської мови

Генеральне консульство Республіки Польща, а також Українсько-польський академічний центр науки та культури Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна оголошують проведення чергового, останнього у цьому академічному році тесту з польської мови, який проходитиме 10 червня 2014 року о 15.00 у приміщенні Центральної наукової бібліотеки університету (пл. Свободи, 4, 8-й поверх).


«Польща, якої ви не знаєте!»

Польща, якої ви не знаєте

З 4 до 27 липня 2014 року Краківський економічний університет реалізує проект під назвою «Польща, якої ви не знаєте!». Він призначений для молоді польського походження з територій колишнього СРСР.

Ідеєю проекту «Польща, якої ви не знаєте!» є створення міжнародної платформи для співпраці у напрямку поглиблення знань і отриманні молодою людиною ключових навичок в умовах сучасної економіки.

Учасники проекту візьмуть участь у заняттях з польської мови, а також семінарах, що охоплюють три тематичні групи: підприємництво і економіка, туризм і культура, дизайн і творчість.

Участь у проекті безкоштовна, набір триває до 30 травня 2014 року.

Анкети і документи на участь тут:

Oferta

Karta zgloszeniowa uczestnika projektu

Oswiadczenie uczestnika projektu


Варшавський університет запрошує гуманітаріїв на навчання
Варшавський університет запрошує гуманітаріїв на навчання

Варшавський університет

Варшавська україністика з російською та англійською мовами

Варшавський університет запрошує гуманітаріїв на навчання

Навчайтеся на Кафедрі україністики Варшавського університету, приїжджайте до Польщі!

Для вступу не потрібне досконале знання польської мови та результати ЗНО!

Ви матимете можливість навчатися в найкращому ВНЗ Польщі! Диплом нашого університету визнають в усіх країнах Євросоюзу. Варшавський університет – це традиція й сучасність, які органічно поєдналися, щоб забезпечити студентові хороший старт у житті.

Ви можете вибрати 5-річну форму навчання: після 3-х років навчання отримати диплом бакалавра, після наступних 2-х – диплом магістра. З дипломом бакалавра україністики з російською та англійською мовами можна продовжити вчитися на магістерських студіях на нашій кафедрі або на інших кафедрах (факультетах) Варшавського університету; здобути диплом магістра можна також в іншому навчальному закладі Польщі та Європи. Особи з дипломом бакалавра, отриманим у Польщі або за її межами (також в Україні), можуть вступати на 4-ий курс, і після двох років навчання одержати диплом магістра.

Починаючи з другого курсу, є можливість навчатися відразу на двох факультетах.

Ми даємо ґрунтовні знання, готуємо майбутніх перекладачів усіх запропонованих мов, журналістів, працівників освіти та культури, органів державної адміністрації, міжнародних організацій, торгівлі й туризму.

Програма навчання охоплює вивчення української, російської та англійської мов. Студенти вивчають як практичну мову, так і спеціальну (ділове мовлення, мову ЗМІ, туризму, права), вчаться робити переклади різного типу. Крім того, у програму входять заняття з культури, літератури, історії та ін. Пропонуємо цікаві лекції відомих науковців, спеціалізовані семінари.

Ми допоможемо студентові з-за кордону записатися на заняття з польської мови, владнати справи у відділі імміграції. Студенти допоможуть організувати позаучбове життя – проживання у гуртожитку, вечірки, подорожі, роботу.

Оплата за навчання для іноземців становить 1000 євро за семестр. Студенти з Картою Поляка навчаються безкоштовно! Приймаємо документи без посередників.

Реєстрація абітурієнтів за адресою: irk.uw.edu.pl

Перелік документів www.rekrutacja.uw.edu.pl/index.php/rekrutacja/wymagane-dokumenty

Термін подання документів – липень 2014 р. Початок навчання – 1 жовтня 2014 р.

Довідки:

www.rekrutacja.uw.edu.pl

irk.uw.edu.pl/katalog.php?op=info&id=S1-UKR-JRA&kategoria=studia_1

irk.uw.edu.pl/katalog.php?op=info&id=S2-UKR-JRA&kategoria=studia_2

www.ukraina.uw.edu.pl/glowna.html

Пишіть нам: Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських та пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати java-script.


Оголошено конкурс на стипендії ім. Кшиштофа Скубішевського
Оголошено конкурс на стипендії ім. Кшиштофа Скубішевського

Фундація ім. Скубішевського пропонує молодим дослідникам у сфері юридичних, політичних та історичних наук індивідуальне річне стажування у Польщі, а також науковий грант на 3-місячне стажування.

Заявки приймаються до 7 квітня 2014 р.

Докладніше: www.skubi.net/stypendium2014_ru.html


Курси польської мови у Польсько-українському центрі академії

У Польсько-українському центрі академії у рамках співпраці з Сумським Центром європейських ініціатив проходять курси з вивчення польської мови.

Польські філологи-волонтерки Марта Дюбель і Беата Войтисяк двічі на тиждень проводять уроки для тих, хто прагне опанувати основи польської мови або вдосконалити мовні навички. Відвідувачі курсів, серед яких і школярі, і викладачі вишів, мають можливість вчитися під керівництвом носіїв мови, що ставляться до своєї справи творчо і з великим ентузіазмом. Курси триватимуть до 31 березня.


Інформаційна поличка до ювілею Оскара Кольберга
Інформаційна поличка до ювілею Оскара Кольберга

22 лютого виповнилося 200 років з дня народження визначного польського етнографа, фольклориста і композитора Оскара Кольберга, патрона 2014 року у Польщі. До цієї дати у Польсько-українському центрі академії створена інформаційна поличка.

Оскар Кольберг був найпліднішим фольклористом в Європі ХІХ-го століття: протягом життя він опублікував 33 томи докладних монографій, присвячених польському народному мистецтву і тогочасній культурі Польщі. Він вважав, що збереження традицій закладуть фундамент для відродження країни.

Найважливішими працями Кольберга є 40-томний «Lud. Jego zwyczaje, sposob zycia, mowa i t.d.», 10-томні «Obrazy etnograficzny», з яких 8 томів присвячено Україні: «Pokucie», «Chelmskie» (1890—91, т. 1—2) і видані посмертно «Przemyskie» (1891) і «WolyЅ» (1905). Ці труди, присвячені народним обрядам звичаям, способу життя, мові, музичній традиції, є безпрецедентними за об’ємом і детальністю.

Оскар Кольберг був також автором багатьох музичних, зокрема оперних, творів.


Стипендії польського Уряду для молодих науковців на 2014/2015 р.

Студія Східної Європи Варшавського Університету оголошують набір на Стипендіальну Програму Уряду Польщі для Молодих Науковців.

1. Стипендіальна програма Уряду Польщі для Молодих Науковців існує з 2003 року і орієнтована на кандидатів з Україні, Білорусі, Молдови, Росії, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Узбекистану, Вірменії, Азербайджану і Грузії. 2014/2015 навчальний рік буде XІІ роком реалізації Програми.

2. Перевага надаватиметься особам, які зможуть представити свої певні наукові доробки та/або підтвердити активну суспільну діяльність на користь розвитку громадського суспільства у своїй країні. Ці досягнення повинні бути запорукою використання у власних країнах у різних галузях наукового життя та суспільної діяльності знань та спеціалізації, здобутих стипендіатами у Польщі.

3. Стипендії призначаються для реалізації індивідуальних наукових стажувань.

4. Кожен з прийнятих кандидатів може отримати стипендію лише на визначений період одноразово, без можливості її продовження на наступний рік.

5. Навчання триває протягом 10 місяців плюс можливий 1 додатковий місяць стипендії у липні 2015 р., за умови, що координатор програми спільно з науковим опікуном оголосять необхідність продовження стажування.

6. Розмір щомісячної стипендії складає 1350 злотих. Витрати на проживання та харчування стипендіати покривають самостійно.

7. Заяви разом з комплектом документів потрібно привезти особисто або надіслати поштою на адресу Посольства Республіки Польща в Україні (01901 Київ, вул. Ярославів Вал, 12) з позначкою: „Стипендія для молодих науковців” або на Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських та пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати java-script.

9. Термін надсилання заяв - до 1 березня 2014 р. Стипендіатам програми будуть видані візи на період до 31 липня 2015 року.

II. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ:

1. Закінчена повна вища освіта (4-х або 5-річне навчання, яке закінчилось захистом дипломної або магістерської роботи) за спеціальностями: історія, міжнародні відносини, політологія, журналістика, соціологія, етнологія, культурологія, суспільна психологія, адміністрація та менеджмент, а також право.

2. Вік - до 35 років.

3. Загальне орієнтування у польській проблематиці в одній з названих або споріднених галузей, зокрема щодо періоду від XIX до XX століття.

4. Знання польської мови, що гарантуватиме розуміння лекцій з даної галузі, а також надаватиме можливість користуватись фаховою літературою.

5. В окремих випадках особам, які не знають польської мови можливе призначення стипендії. Такі стипендіати зобов'язані будуть самостійно вчити польську мову після отримання повідомлення про призначення стипендії та пройдуть додатковий інтенсивний курс польської мови.

Додаткову інформацію і вимоги див. на сторінці www.studium.uw.edu.pl/?content/64

http://www.studium.uw.edu.pl/upload/files/Program_stypendialny_dla_Mlodych_Naukowcow_2014_PL_Folde.pdf


Стипендії від Студій Східної Європи Варшавського університету

Студії Східної Європи Варшавського університету оголошують XIV щорічний конкурс на 25 стипендій для кандидатів з країн Східної Європи, Кавказу та Середньої Азії. Для Росії стипендія цього року не передбачена, тому її участь у студіях можлива на платній основі.

Стипендії призначені для навчання на 2-річних післядипломних магістерських «Східних студіях Варшавського університету». Період навчання - з 1 жовтня 2009 р. до 30 червня 2011 р. (4 семестри). Стипендія надається протягом 9 місяців академічного року. Існує можливість отримати стипендію на додатковий місяць, якщо це є необхідним для закінчення магістерської роботи.

Програма навчання охоплює питання історії та сучасності Центрально-Східної Європи, Росії та усього посткомуністичного простору, акцентується на суспільних, політичних та національних проблемах, але включає також елементи історії мистецтв, літератури, культури, соціології, географії, демографії права, економіки та інше. Програма також включає вивчення однієї з регіональних мов.

Вік кандидатів – до 35 років. Комплект документів потрібно надіслати електронною поштою не пізніше 15 березня 2014 р. на адресу: Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських та пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати java-script. Навчання починається з адаптаційного курсу 8 вересня 2014 р.

Докладніше про умови і вимоги до кандидатів:

www.studium.uw.edu.pl /programy stypendialne/studia wschodnie

www.studium.uw.edu.pl/upload/files/Zal.3.%20Folder%20oglaszajacy%20nabor%20na%20Studia%20Wschodnie%20w%20roku%20akad.%202013-2014.pdf


Одинадцята Східна Зимова Школа

Студія Східної Європи оголошують набір на Одинадцяту Східну Зимову Школу, що відбудеться 1-14 березня 2014 року у містах Варшава та Вроцлав

Одинадцята Східна Зимова Школа призначена для студентів останніх курсів гуманітарних напрямків, яким не виповнилось 25 років, які працюють над магістерськими (дипломними) роботами у напрямку історії і сучасності Східної і Центральної Європи (історія, політологія, міжнародні стосунки, соціологія, культурологія, етнологія, географія, право, економіка).

Учасниками Школи можуть бути слухачі зі Східної Європи, Балкан, Росії, Кавказу, Центральної Азії, Польщі та країн ЄС.

Від кандидатів очікується знання польської і англійської мови на рівні достатньому для розуміння лекцій.

Учасники з країн не членів ЄС мають право отримати стипендію, на покриття коштів перебування у Школі. Відповідну заяву про отримання стипендії необхідно додати до інших документів, що вимагають від кандидата.

Остаточний термін подання документів 20 січня 2014 року.

Необхідні документи:

  • Заповнити формуляр
  • Мотиваційний лист;
  • CV;
  • Фотографія;
  • Рекомендація наукового керівника (підписана і відсканована);
  • Документ-підтвердження знання польської мови;
  • Документ з деканату, що засвідчує факт, що кандидат навчається на останньому курсі магістерських (чи рівнозначних їм) студіях;
  • Заява про покриття коштів перебування (для кандидатів з-поза ЄС );

Додаткова інформація на сайті www.studium.uw.edu.pl/?post/17698


У науковій бібліотеці відкрито виставку, присвячену польському Січневому повстанню1863-1864 рр.

29 листопада у науковій бібліотеці УАБС НБУ в рамках діяльності Польсько-Українського центру академії урочисто відкрилася виставка, присвячена 150-річчю Січневого повстання 1863-1864 рр. у Польщі. Захід відбувся за участі Генерального консула Республіки Польща у Харкові Яна Граната, віце-консула Якуба Коралевського, учасників IV-ї Міжнародної наукової конференції "Нові виміри духовності на початку ХХІ століття", організованої кафедрою соціально-гуманітарних дисциплін УАБС НБУ, польських товариств, представників громадськості.

2013 рік є роком Січневого повстання у Польщі і, відкриваючи виставку, проректор Алла Ярова від імені академії привітала почесних гостей із знаковою для усіх поляків славною датою.

150-річчю Січневого повстання – одного з найвизначніших національно-визвольних виступів ХІХ ст. і вшануванню пам’яті його учасників була присвячена промова Генерального консула Польщі Яна Граната. Він відзначив, що повстання, яке вибухнуло у Польщі у відповідь на тиск з боку Російської імперії і охопило, окрім Польщі, Литву, Білорусь і частину України, стало ще одним кроком на шляху національної консолідації, і його досвід, закріплений у свідомості поляків, мав велике значення для відновлення незалежності країни.

Присутні з великою зацікавленістю прослухали доповіді завідувача кафедри соціально-гуманітарних дисциплін професора Івана Мозгового «Свобода, полита кров’ю» та доцента кафедри Алли Васюріної «Художня інтерпретація ідеї свободи в мистецтві», що були присвячені темі Січневого повстання.

У виконанні завідувача кафедри вокального виконавства, професора Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка Олександра Стахевича прозвучали польські пісні. Сергій Зуєв і Олена Антонець - доценти СумДПУ, виконали твори видатного польського композитора Фредеріка Шопена.

Генеральний консул подарував Польсько-Українському центру академії прапор Польщі та колекцію книжок, серед яких – «Січневі повстанці» та «Великі поляки Галіції і південно-східних Кресів», які з вдячністю прийняла директор бібліотеки, координатор центру Надія Петрина.

Виставка, підготовлена польськими музеями і архівами, складається з двох частин: історичної, що вміщує документи, світлини і інформацію про події, і художньої, що представляє репродукції з циклу робіт польського художника Артура Гротгера, присвячених Січневому повстанню.

Запрошуємо всіх бажаючих відвідати виставку, яка буде експонуватися в атріумі наукової бібліотеки протягом найближчих трьох тижнів.

 

Інформацію підготувала бібліотекар 1-ї кат. Данько О. Г.Ромуальд Колоджей у «Нашій галереї»

З 3 по 20 жовтня у «Нашій галереї», що діє при римсько-католицькому приході Благовіщення Пресвятої Діви Марії, проходила виставка робіт польського художника Ромуальда Колоджея, що очолює відділення графічного дизайну і шовкографії Люблінського університету Марії Люрі-Склодовської, а також викладає на факультеті мистецтв Радомської політехніки.

Це вже не перша виставка художника в Сумах, його персональні виставки ручної шовкографії і живопису з успіхом пройшли у науковій бібліотеці Української академії банківської справи, у бібліотеці ім. Шевченка, але у «Нашій» він виставлявся вперше.

Під час презентації пан Ромуальд розповів, що виставка є дуже особливою для нього, бо кожна з робіт написана в інтенції допомоги друзям і близьким людям у конкретних потребах, вони, по суті, є картинами-молитвами і не випадково схожі на ікони.

Настоятель римсько-католицького приходу о. Войчех, привітав пана Колоджея з відкриттям і також висловив йому подяку за його ідеї і поради щодо організації «Нашої галереї», адже саме це допомогло у її оформленні і наданні їй теперішнього вигляду.


Проект “Школа освітніх консультантів” – 2013
Школа освітніх консультантів

Фундація Central European Academy Studies and Certification (CEASC), Польща та проект “Освіта без кордонів” оголошують відбір учасників проекту “Школа Освітніх Консультантів” - 2013.

Навчання в рамках проекту відбуватимуться в форматі 1-денних Шкіл (1-й рівень), 1-2 денних Шкіл (2-й рівень) та 3-денних Шкіл (третій рівень) протягом 2013 року у містах Київ, Харків та Дніпропетровськ (1-й та 2-й рівні Школи) та у м. Люблін, м. Варшава та м. Бидгощ, Республіка Польща (3-й рівень Школи).

Починаючи з 2010 року в рамках проекту вперше в Україні відбувається системна підготовка освітніх консультантів – людей, що володіють глибокими знаннями в сфері вищої та додаткової освіти та в змозі надавати консультації стосовно вибору першої вищої освіти, подальшої освіти протягом побудови кар’єри згідно до концепції Європейської Комісії Lifelong Learning Programme (навчання протягом життя), Бізнес-освіти (BA, МBA), післядипломної освіти, нострифікації та взаємного визнання освітніх рівнів та кваліфікацій в сучасній світовій системі вищої освіти.

З моменту початку першого етапу реалізації проекту (2010-2011 роки) учасниками Шкіл стали більше 350 осіб (1-й рівень), близько 140-ти осіб (2-й рівень) та 25 осіб (3-й рівень) з усіх регіонів України.

Учасники проекту: особи, що працюють або мають досвід роботи в освітній сфері України: викладачі, вчителі, тренери, працівники громадських організацій, керівники та працівники агенцій з працевлаштування, підготовки та перепідготовки фахівців, інші зацікавлені особи, що бачать побудову своєї подальшої кар’єри в освітній сфері.

Кращі випускники Школи Освітнього Консультанта після проходження перших двох рівнів Школи отримують пропозиції співпраці від проекту “Освіта без кордонів” (консультаційні послуги щодо вступу української молоді до європейських ВНЗ)

Реєстраційний внесок для участі в Школі – 400,00 грн. В рамках проекту учасники будуть забезпечені методичними та навчальними матеріалами, обідами, кава-перервами протягом навчання. Вартість проживання та транспортні витрати покриваються учасниками самостійно (1-й та 2-й рівні). Всі витрати учасників у Школах 3-го рівня покриваються організаторами.

Найближчі дати проведення Школи 1-го рівня – 01 жовтня (вівторок) - м. Київ, 04 жовтня (пятниця) - м. Харків, 08 жовтня (вівторок) - м. Дніпропетровськ.

Для отримання детального опису програми Школи Освітнього Консультанта 1-го рівня та аплікаційної форми учасника прохання надіслати запит на адресу: Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських та пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати java-script. з приміткою “consultant”.


«СУМСЬКІ ЕТЮДИ» Йозефа Хабера

5 вересня у літературній вітальні наукової бібліотеки академії відбулася презентація книжки Йозефа Хабера «Сумські етюди». Йозеф Хабер є почесним професором університету Жана Моне Європейського Союзу, завідувачем кафедри міжнародних відносин гожувського відділення Школи бізнесу у Познані, почесним професором УАБС НБУ, відомим вченим, політиком і громадським діячем. За словами пана Йозефа, книжка була написана дуже швидко, «одним подихом», і її написання стало для автора цікавим досвідом, бо він ще ніколи не видавав спогадів.

Знайомство Йозефа Хабера з Сумами почалося з візиту до Української банківської академії у 2007 році, і з того часу він активно співпрацює з вишем і часто буває в місті. «Сумські етюди» – це враження від міста, його реалій, історії, людей, як пише сам автор – «трохи рефлексій» на тему Сум. Книжка написана легко, цікаво, з гумором і має присвяту: «Моєму дружньому колу, чудовим людям, а також просто Сумам».


Виставка “ТРАНСФОРМАЦІЇ. Твори на папері” у науковій бібліотеці

У науковій бібліотеці академії експонується виставка “TRANSFORMATIONS. Work on Paper” – “ТРАНСФОРМАЦІЇ. Твори на папері”, що складається з робіт трьох відомих творчих груп “EMOTIONALISTS”, ”KrakАrt” і “ViaVarsovia”. Художники, що сюди входять, переважно польського походження, хоч живуть і працюють по всьому світові.

“EMOTIONALISTS” – група, яка об’єднує митців, що працюють у різних стилях і техніці – від чистого абстракціонізму до класичного реалізму. Як говорить їх засновник, Любомир Томашевскі “ми не зацікавлені в одному спільному стилі. Фактично, правда в тому, що ми любимо розділятися як у стилі, так і у філософії. Наша мета є досить простою – знайти мистецтво, що глибоко і природньо резонує у тому, хто бачить, сприймає і чує.”

Засновник іншої творчої групи – “КракАрт” – Ендрю Коло визнає, що протягом довгих років їхнім маніфестом було – “жодних маніфестів”. “Однак, говорить він, готуючись до цієї виставки, один з учасників слушно зауважив: “Ми робимо виставку в той час, коли світ розвалюється на шматки”. Дійсно, наш обов’язок як творців примушує нас виставляти своє мистецтво, незважаючи на повені, пожежі, землетруси і економічну кризу. Це доказ того, що наша любов до мистецтва для нас понад усе. І це насправді і є нашим справжнім кредо.”

Третя група “ViaVarsovia” виникла у 1999-му, коли, за словами її засновника Збігнєва Новосадскі, з одного боку панували нудьга і невизначеність майбутнього, а з другого – іронія з приводу швидкоплинності часу. Почалося з ідеї створити виставку “Поза часом” у Варшавській галереї і тоді ж виникла і назва групи. Це було проявом стійкості до моди і тенденцій того часу, повернення до віри у диво і цінність творчості як універсального засобу спілкування. Це стало не просто виставкою, а маніфестом групи.

У 2011-2012 рр. виставка “TRANSFORMATIONS. Work on Paper” експонувалася у Нью-Йорку, Лос-Анжелесі, Варшаві і різних інших місцях. Загалом відбулося вже 40 презентацій, але в Україні вона експонується вперше. Ініціатором її показу у науковій бібліотеці Української академії банківської справи є завідувач відділення мистецтв Люблінського університету Марії Склодовської-Кюрі професор Ромуальд Колоджей. Виставка організована за підтримки Польсько-Українського центру академії.


Презентація Люблінського університету Марії Кюрі-Склодовської
14 листопада у літературній вітальні наукової бібліотеки УАБС НБУ професор Ромуальд Колоджей провів презентацію Люблінського університету Марії Кюрі-Склодовської (УМСК), де він очолює художнє відділення.
Присутні дізналися про структуру університету, умови вступу і навчання найбільшого у східній Польщі державного університету, котрий щороку входить в десятку найбільш престижних польських навчальних закладів. Виш має 11 факультетів, 39 напрямків та понад 120 спеціальностей. У Люблінському університеті навчається близько 30 тис. студентів.

Пан Колоджей ознайомив з політикою університету щодо прийому іноземних студентів, зокрема, українських, розповів про можливості, які відкриваються для тих, хто навчається в УМСК, відповів на численні запитання.

Виставка живопису Ромуальда Колоджея
13 листопада у науковій бібліотеці УАБС НБУ відкрилася виставка робіт польського художника Ромуальда Колоджея, доктора мистецтвознавства, професора, завідувача відділу графічного дизайну і шовкографії Люблінського університету Марії Кюрі-Склодовської і викладача факультету мистецтв Радомської політехніки. Це вже друга виставка пана Колоджея, яку він організує за сприянням Польсько-українського центру академії.
Пан Ромуальд Колоджей є організатором і куратором численних художніх акцій, пленерів і майстер-класів (один з котрих проводив цього літа у Сумах). Він брав участь у більш як 50-ти виставках, провів більше 30-ти персональних виставок у Польщі та за кордоном – у США, Мексиці, Німеччині, Литві, Франції, Нідерландах, Чехії, Словаччині, в Україні. Неодноразово отримував престижні нагороди і відзнаки, в тому числі «Графіка Року» – ІІІ премія у 1996, ІІ – у 1997, а також І премія у 1999-му, у 2002 і 2011 рр. – Мистецька нагорода від бургомістра міста Швіднік.

У червні цього року він виставляв у науковій бібліотеці свої роботи, виконані у техніці ручної шовкографії, а цього разу – це виставка живопису, яку автор присвятив Дню Незалежності Польщі, що святкувався 11 листопада.

Презентація

14 листопада о 16.00

літературна вітальня Наукової бібліотеки УАБС НБУПрезентація
Люблінського університету
Марії Кюрі-Склодовської

одного з найбільших і найвідоміших польських державних університетів,
котрий щороку входить в десятку найбільш престижних
навчальних закладів Польщі


Презентацію проводить
завідувач відділу графічного дизайну і шовкографії Люблінського
університету Марії Кюрі-Склодовської
проф. Роман Колоджей


Польсько-український центр запрошує всіх бажаючих

Круглий стіл на тему молодіжної дипломатії
12 вересня у науковій бібліотеці пройшов круглий стіл на тему «Молодіжна дипломатія як засіб ефективного гуманітарного діалогу» за підтримки Інформаційного центру ЄС і Польсько-українського центру академії.

Його учасниками були члени польської молодіжної делегації з Гміни Мальборк, представники євроклубів Кролевецького району, керуючий справами виконавчого апарату Кролевецької районної ради Юрій Цикал, директор наукової бібліотеки Надія Петрина, координатор Польсько-українського центру Оксана Данько, документаліст Інфоцентру ЄС Лариса Репетун.
Модератором заходу був Володимир Любивий (м. Кролевець), координатор проекту «Нова генерація: відкриття молодіжної ініціативи в рамках побратимської співпраці» (NGO-2012), що здійснюється за підтримки Кролевецької райради.

У вступному слові пані Надія Петрина привітала гостей і розповіла їм про академію – один з найкращих економічних вишів України, її міжнародну діяльність та партнерські зв’язки.

Під час круглого столу були представлені презентації від координаційного центру Євроклубів «Pu-Re» Кролевецького району з тем: діяльність КЦЄ «Pu-Re» – неформального молодіжно-юнацького об'єднання, створеного на базі Кролевецького районного Будинку дітей та юнацтва; проект NGO-2012 – його цілі та місія; підсумки візиту молодіжної делегації з Кролевця до польського міста Мальборк.

Студент УАБС Віталій Захожий – голова науково-інформаційного сектору студентської профспілкової організації і відповідальний за зв’язки із громадськістю, розповів про досвід зі сфери молодіжної дипломатії студентів академії.

Як українські, так і польські учасники мали можливість спілкуватися, ділилися досвідом і враженнями.

Пан Юрій Цикал від імені Кролевецької районної ради вручив директору бібліотеки Надії Петрині лист-подяку за підтримку і плідну співпрацю і подарував кролевецький рушник.

Для учасників візиту була проведена екскурсія науковою бібліотекою, вони відвідали Польсько-український центр, де координатор Оксана Данько ознайомила їх з інформаційними ресурсами центру і розповіла про його діяльність.

Виставка плакату EASTERN ALLSTARS – зірки футболу від Балтики до Чорного моря
Рішення про проведення фінального турніру чемпіонату Европи у Східній Європі викликало підвищений інтерес до Польщі і України. Виставка плакату «Eastern Allstars», що у серпні місяці експонується у Польсько-українському центрі наукової бібліотеки УАБС НБУ, створена польсько-німецьким Інститутом прикладної історії і є спільним проектом Генерального консульства Німеччини і Генерального консульства Польщі. Вона присвячена легендарним футболістам обох країн, уявно зібраним в одну супер-команду, так би мовити, «команду-мрію» для Євро-2012.

Гравці були відібрані не тільки через свої спортивні досягнення, важливим критерієм відбору були їхні життєві історії, у яких відображається історія футболу за останні сто років – багата, різноманітна, підчас драматична. Разом із всесвітньо відомими Олегом Блохіним і Гжегожем Лято тут можна побачити трагічні постаті, наприклад, Миколу Тусевича, який у 1942 році був воротарем команди «Старт» під час «Матчу смерті» у Києві. Поряд з національними «іконами» футболу, як Чешлик і Лобановський – менш відомий познаньський футболіст Фрідріх Шерфке, німець за походженням, котрий у 30-ті грав за польський клуб «Варта», а під час окупації допомагав німцям заснувати клуб 1.ФК «Познань», за що довгий час вважався зрадником, і тільки нещодавно був реабілітований.

Біографії зібраних футбольних зірок є героїчними історіями або, принаймні, історичним свідченням того, що спорт і політика – майже неподільні.
 

«Януш Корчак: Нема дітей – є люди»
книжково-інформаційна виставка у Польсько-українському центрі
У Польсько-українському центрі в науковій бібліотеці УАБС НБУ діє книжково-інформаційна виставка «Януш Корчак: Немає дітей – є люди», присвячена видатному педагогу, ім’ям якого оголошено у Польщі 2012-й рік.

Нині Януша Корчака все більше й ширше визнають за предтечу цілої низки педагогічних течій, а корчаківське розуміння прав дитини є вихідною точкою для багатьох сучасних авторів. Його підхід на виховання вплинув на повоєнні законодавчі ініціативи з питання дітей. Значну роль у них відіграла Польща, що була активним учасником підготовки Декларації Прав Дитини, прийнятої 1959 року, а також ініціювала появу «Конвенції про права дитини», прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 1989 року.

Працюючи спочатку лікарем-педіатром, а пізніше директором притулку, Януш Корчак повністю віддавав себе дітям. Його «Дім сиріт» був своєрідною дитячою республікою із самоврядуванням, товариським судом і власною газетою. Корчак вважав, що виховання – це, у першу чергу процес постійного пізнання дитини, розвитку її природних здібностей і повага до її особистості. У 1942-му році, відмовившись від можливості врятувати власне життя, він загинув разом із 200-ми дітьми у газовій камері у нацистському «таборі смерті».

У серпні цього року виповнюється 70 років з дня загибелі Януша Корчака і його вихованців у Треблінці, у жовтні – 100-річчя з заснування ним Дому Сиріт у Варшаві. Книжки, представлені на виставці – як самого Януша Корчака, так і про нього – подаровані Польсько-українському центру паном Орестом Ковалем, за що висловлюємо йому щиру подяку.

Януш Корчак Педагогика Сердца
 

Початок плідної співпраці з Люблінським університетом Марії Кюрі-Склодовської
5 червня у науковій бібліотеці академії відбулося урочисте підписання одразу двох угод про співпрацю – між Українською академією банківської справи НБУ і Люблінським університетом Марії Кюрі-Склодовської, а також між Люблінським університетом Марії Кюрі-Склодовської і Сумським державним університетом ім. А. С. Макаренка.

Почесну місію підписання угоди виконали від УАБС НБУ – проректор Сергій Козьменко, від університету Марії Кюрі-Склодовської (Люблін) – проректор Ришард Дембіцкі, від СумДПУ – проректор Любов Пшенична.

Як відзначили сторони, угоди між вишами слугуватимуть розвитку співпраці у науково-освітньому і соціокультурному напрямках, обміну досвідом в організації навчального процесу і сприятимуть зміцненню дружніх стосунків між Україною і Польщею.

По закінченню процедури підписання всі учасники були запрошені на відкриття персональної виставки польського художника, доктора мистецтвознавства і завідувача кафедри шовкографії і графіки Люблінського університету Марії Склодовської-Кюрі Ромуальда Колоджея, який представив 24 своїх роботи, зроблених у техніці ручної шовкографії.

Ромуальд Колоджей, є організатором багатьох виставок у себе на батьківщині і за кордоном, мистецьких акцій та перформансів, неодноразовим лауреатом премії «Графіка року» у Польщі. У Сумах він брав участь у другому польсько-українському пленері, підсумкова виставка якого відкрилася цього дня у галереї «Академічній».

Провідний бібліотекар Лариса Оніксімова провела для польських гостей екскурсію науковою бібліотекою, вони відвідали також Польсько-український центр і передали до його фондів інформаційні матеріали про Люблінський університет Марії Кюрі-Склодовської, а також художні альбоми.
 

Візит до Польсько-українського центру
29 травня Польсько-український центр відвідали заступник Посла Республіки Польща в Україні Даріуш Ґурчинські, радник Посольства Республіки Польща Малґожата Шкодзінська, голова Громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж і віце-президент Атлантичної ради України Олег Кокошинський, які брали участь у інформаційному семінарі «Безпека України як частина світової безпеки», що пройшов у науковій бібліотеці академії.

Координатор Оксана Данько ознайомила гостей з інформаційними ресурсами центру, розповіла про напрямки його діяльності і заходи, що тут проходять.


Зустріч з колекціонером і краєзнавцем Миколою Ігнатовським
28 квітня у літературній вітальні наукової бібліотеки академії пройшла зустріч з Миколою Йосиповичем Ігнатовським, колекціонером і краєзнавцем, який більше як пів сторіччя присвятив колекціонуванню дореволюційних листівок і близько 15 років читав лекції з історії Сум.
Присутні мали можливість переглянути слайд-презентацію «Історія і архітектура міста Суми – з колекції Ігнатовського», отримати уявлення про те, яким раніше було місто, дізнатися багато цікавого про його минуле, про життя сумчан, відчути атмосферу старих Сум.

Це була вже друга зустріч з паном Ігнатовським, який охоче ділився зібраними ним відомостями і історичними фактами, а також власним досвідом і спогадами, зокрема про події навколо Воскресенської церкви, у збереженні якої він брав найактивнішу участь.

Директор наукової бібліотеки Надія Петрина висловила щиру подяку Миколі Йосиповичу за передану ним електронну версію його колекції листівок, яка демонструватиметься на інформаційних панелях бібліотеки у вигляді слайд-презентації для тисяч відвідувачів і отримає таким чином нове життя.

Презентація Гожувської Вищої банківської школи у науковій бібліотеці
20 квітня у великій конференц-залі академії відбулася промоційна зустріч, під час якої студенти Гожувської Вищої банківької школи презентували свій учбовий заклад, який, на думку працедавців Польщі, є найкращим в регіоні і одним з найкращих у країні.

Під час презентація, яка проводилася англійською, присутні дізналися про загальну ситуацію з освітою у Польщі і про особливості навчання у Гожувській Вищій школі. Викладачі там, як правило, мають практичний досвід з свого предмету, а для студентів передбачені довгострокові практики паралельно з теоретичним навчанням, тому випускники є готовими фахівцями, що можуть успішно працювати у будь-якій європейській країні.

Петро Турек, студент Вищої банківської школи у Гожуві, що проводив презентацію, розповів про напрямки і умови навчання у своєму ВНЗ, а також про позанавчальні події і заходи, а на кінець дав докладні відповіді на запитання, зокрема, про можливості безкоштовного навчання для польських та іноземних студентів.

Гожувська група передала до Польсько-українського центру інформаційні буклети Вищої банківської школи, що поповнили тематичну виставку «Освітні пропозиції польських вишів».
 

Екскурсія для учнів Олександрівської гімназії
14 квітня учні старших класів Олександрівської гімназії відвідали Польсько-український центр, де ознайомилися з виставкою «Марія Склодовська-Кюрі – полька всіх часів».

Виставка, що містить світлини, копії документів, цитати з публікацій про Марію Склодовської-Кюрі, була створена до 100-річчя отримання Марією Кюрі Нобелівської премії і надана Польсько-українському центру Генеральним консульством Польщі.

Координатор центру Оксана Данько розповіла гімназистам про життєвий шлях і досягнення визначної польської вченої, що є прикладом не тільки обдарованого науковця і дослідника, а й людини високих моральних якостей, скромної і відданої загальнолюдським ідеалам.
 

Презентація «Історія і архітектура міста Суми»
29 березня у літературній вітальні наукової бібліотеки академії відбулася зустріч з колекціонером і краєзнавцем Миколою Йосиповичем Ігнатовським, яку відкрила вступним словом директор бібліотеки Надія Петрина.

Розповідь пана Ігнатовського була присвячена історії центральної частини Сум, зокрема, тим будівлям, з якими пов’язана у теперішній час діяльність Української академії банківської справи, і супроводжувалася слайд-презентацією, на якій були представлені дореволюційні листівки з його власної колекції.

Присутні – студенти і гості академії – дізналися багато цікавого з життя старих Сум, а також з родинної історії самого Миколи Йосиповича – людини з цікавою і непростою долею, у родині якого були і учасник Польського повстання, і кравець імператорського двору, і відомий музикант, і головний костюмер театру Корепанова. Корінний мешканець Сум, він присвятив більше 50-ти років колекціонуванню дореволюційних листівок, близько 15-ти років був лектором товариства «Знання». Він не просто збирав історичну інформацію і цікаві факти, а й вболівав за долю пам’яток рідного міста, був одним з найактивніших борців за збереження Воскресеньської церкви – одного з найстаріших храмів Лівобережжя. Зібрані ним матеріали увійшли до краєзнавчого видання «Вулицями старого міста», а також допомогли в роботі по відновленню пам’ятника І. Г. Харитоненку.

М. Й. Ігнатовський передав науковій бібліотеці академії електронну версію своєї колекції листівок кінця ХІХ-поч. ХХ ст., на основі якої планується створення слайд-презентації, що демонструватиметься на інформаційних панелях бібліотеки і стане доступною тисячам відвідувачів.

КІНОПЕРЕГЛЯД У ПОЛЬСЬКО-УКРАЇНСЬКОМУ ЦЕНТРІ
23 березня у Польсько-українському центрі у науковій бібліотеці УАБС НБУ відбувся перегляд нового фільму відомого польського режисера Єжи Гофмана «1920. Варшавська битва». Це історична драма про те, як молода Польська держава 1920 року змогла зупинити більшовицький наступ на Західну Європу і відстояти свою незалежність.

Фільм був переданий до Польсько-українського центру Генеральним консульством Польщі у Харкові.

 

Скайп-конференція з Вроцлавом на тему освіти у Польщі
23 березня у малому конференц-залі наукової бібліотеки відбулася скайп-конференція з Вроцлавом на тему освіти у Польщі. Вроцлав є академічним містом, в якому кожен п’ятий мешканець міста – студент. З польської сторони у заході взяли участь пан Мирослав Лебідь і пані Марія Гриценяк – асистенти проекту «Тепер Вроцлав», започаткованого у 2006 році з ініціативи мерії та вищих навчальних закладів міста Вроцлава. Основне завдання проекту – ознайомити з освітніми пропозиціями вроцлавських вишів, а також інформування про умови вступу та навчання в них.

Своїм досвідом вступу, навчання і проживання у Польщі ділилися студенти Вроцлавського економічного університету. Обговорювалися питання щодо безкоштовного навчання, необхідності знання польської мови, наявності гуртожитку, можливості продовження навчання у Польщі після отримання бакалаврату в Україні та ін.

Це була перша скайп-конференція, проведена Польсько-українським центром спільно з бюро «Тепер Вроцлав» для студентів академії і всіх бажаючих. Спілкування тривало годину і було дуже цікавим і змістовним.


Інформаційно-промоційна зустріч «Навчання у Польщі та польські стипендіальні програми»
21 березня у науковій бібліотеці академії відбулася Інформаційно-промоційна зустріч «Навчання у Польщі та польські стипендіальні програми». У зустрічі взяла участь радник посольства Республіки Польща пані Анна Кузьма, яка розповіла і можливості навчання у польських вишах для громадян України, а також про стипендіальні програми. Вона відзначила, що кількість українців, що навчаються у Польщі останнім часом збільшилася вдвічі, вони швидко адаптуються в умовах польської освіти і вже зарекомендували себе як здібні і успішні студенти.

У зустрічі також брали участь директор Польсько-українського центру Надія Петрина і проректор академії Алла Ярова. Начальник регіонального центру підвищення кваліфікації та практичної підготовки студентів УАБС НБУ Людмила Гончарова розповіла про виробничу практику студентів академії у Польщі, презентацію на тему «Польські освітні програми в інформаційних ресурсах Польсько-українського центру» зробила координатор центру Оксана Данько.
 


Відкриття виставки «Марія Склодовська-Кюрі – полька всіх часів»
15 березня о 12.00 у Польсько-українському центрі в Науковій бібліотеці академії відбулося відкриття виставки «Марія Склодовська-Кюрі – полька всіх часів». Ця виставка, створена Академією наук Польщі, Польським хімічним товариством і Варшавським музеєм Марії Склодовської-Кюрі, була надана центру Генеральним консульством Польщі у Харкові. Вона представляє світлини і копії документів, що розповідають про життя і діяльність великої польської вченої, містить цитати і уривки з публікацій про Марію Склодовську-Кюрі, охоплюючи період від її народження у 1867 році, до сьогоднішнього дня, коли її визнано «жінкою-науковцем всіх часів» (журнал «New Scientist», 2007) і оголошено у Польщі «полькою всіх часів» (2011).

Відкрила виставку директор Польсько-українського центру Надія Петрина, підкресливши у вступному слові роль Марії-Склодовської Кюрі як жінки, що, випереджаючи свій час, змогла зробити надзвичайно вагомий внесок у світову науку.

Для присутніх – студентів академії та гостей, серед яких були представники польських товариств – координатор центру Оксана Данько провела екскурсію, під час якої розповіла про життєвий шлях Марії Кюрі, наукову роботу і здобутки двічі нобелевського лауреата – яскравий приклад того, чого може досягти людина, яка не тільки має дар, а й додає до нього багато праці, наполегливості і зусиль, і приклад тим більше вражаючий, що мова йде про жінку. Для людей, що знали її, вона була зразком не тільки харизматичного вченого, а й скромної і високоморальної людини, про яку Ейнштейн писав: «Доля Європи була б кращою, коли б хоч маленька частка величі характеру і самовідданості пані Кюрі жила в її інтелектуалах».

 

Міжнародний день рідної мови в Українській академії банківської справи
21 лютого в Українській академії банківської справи пройшов літературно-музичний вечір «Мово рідна! Ти є Вічність. Ти є Правда, Добро і Краса», присвячений Міжнародному дню рідної мови.

Цей день, встановлений ЮНЕСКО на підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності відзначається у світі з 2000 року. З шести тисяч розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, і важко переоцінити важливість збереження мови як ознаки культурної приналежності. Історія цієї дати починається з трагічних подій 1952 року у Бангладеші, коли влада країни жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання бенгальської мови. Відтоді 21 лютого відзначався у Бангладеші як День полеглих за рідну мову, а у 1999 році за рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО став Міжнародним днем рідної мови. В Україні цей день відзначається на державному рівні з 2002 року.

Традиційно Українська академія банківської справи відзначає Міжнародний день рідної мови зустрічами з письменниками, презентаціями книжок і книжковими виставками, культурно-просвітницькими заходами.

Цього разу у святкуванні Дня рідної мови в УАБС НБУ, що було організоване Науковою бібліотекою академії, приймали участь творчі колективи академії, польські товариства м. Сум, сумські шкільні Євроклуби, студенти, викладачі і гості академії. У вступному слові директор бібліотеки Надія Петрина говорила про важливість збереження і шанування кожної мови, любов до рідної мови як прояв поваги до свого минулого і запоруку щасливого майбутнього країни.

Звучали вірші і пісні багатьма мовами – українською, польською, англійською, італійською і навіть грецькою. Учасники від Сумського товариства польської культури Ганна Данько і Катерина Свердлікова читали вірші Йоанни Кульмової «Мамо, чому ті верби...» і Марії Конопницької «Восени», а наймолодші учасники від Польського центру «Віра, надія, любов» виконали три пісні: «Квіточка», «Сердечна пісня» і «Для тебе, матусю».

Завдяки щирості, виразності і майстерності виконання творів, які продемонстрували всі учасники – від студентів до маленьких школярів, присутні змогли відчути красу і неповторність різних мов і культур і переконатися, що кожна мова – це дійсно найважливіший засіб спілкування і пізнання.


Закриття головування Польщі в Раді Європейського Союзу
28 грудня у приміщенні наукової бібліотеки урочисто пройшов захід, присвячений закриттю головування Польщі в Раді Європейського Союзу за участі Генерального консула РП Яна Граната, віце-консула Аніти Сташкевич, ректора УАБС НБУ Анатолія Єпіфанова, проректора Алли Ярової, директора Польсько-українського центру Надії Петрини, представників держадміністрації, а також польських громадських організацій м. Сум.

Промова Генерального консула пана Граната була присвячена підсумкам і оцінкам піврічного головування Польщі в Раді Європи, ініціативам і заходам, проведеним за цей час, зокрема, східному напрямку польського головування.
Пан ректор у своєму виступі висловив Генеральному консулу подяку за підтримку новоствореного Польсько-українського центру, привітав з успішним закінченням головування і підкреслив важливість подальшого співробітництва і розвитку вже існуючих напрямків співпраці.
На завершення відбулася презентація дизайнерського проекту Лариси Онуфрієнко «Позиціонування України і Польщі у 2012 році», після чого у присутніх була можливість неформального спілкування. Теплоті і невимушеності сприяла жива музика, що створювала відповідну атмосферу.
Генеральне консульство подарувало Польсько-українському центру нові книжки, поповнивши його колекцію, у тому числі, підручниками польської мови.


Польське документальне кіно у Польсько-українському центрі
17-18 листопада у Польсько-українському центрі в Науковій бібліотеці УАБС НБУ у рамках VIII Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «Docudays UA» проходили покази польських документальних фільмів.
Цей захід був присвячений головуванню Польщі у Раді ЄС, а також святкуванню Дня незалежності Польщі, що відзначався 11 листопада.
DOCUDAYS UA
Гості Польсько-українського центру мали можливість переглянути чотири фільми, що віднесені кінокритиками до найкращих зразків польського документального кіно, а саме:

 -  «Поза зоною досяжності» режисера Якуба Стожека (2010 р., спеціальний приз від Національної спілки кінематографістів України «за надзвичайну безпосередність оповіді»);
 -  «Гугара» Анджея Дибчака і Яцека Нагловского (2008 р., гран-прі Краківського кінофестивалю, приз за кращий дебют на МКФ, приз кращому оператору на кінофестивалі в Монреалі та ін.);
 -  «Поклик свободи» Войцеха Слоти та Лешека Гноїньського (2010 р., спеціальний приз на щорічному фестивалі польського кіно у Чикаго);
 -  «До запитання» Марцеля Лозінського (2008 р., найкращий Європейський короткометражний фільм 2009 року).

Для багатьох з присутніх цей кіноперегляд став нагодою відкрити для себе документальне кіно, яке, за словами голови оргкомітету «Docudays» Світлани Смаль, «апелює до почуттів і пробуджує розуміння людської гідності як найвищої цінності», а також по-новому долучитися до польської культури і, зокрема, польського кіномистецтва.
 


17-го жовтня наукову бібліотеку академії відвідали почесні гості
17-го жовтня наукову бібліотеку академії відвідали почесні гості – польський історик, секретар Ради Охорони Пам'яті Боротьби та Мучеництва, доктор наук Анджей Кунерт з групою колег з Варшави, генеральний консул Республіки Польща у Харкові Ян Гранат, консул Едита Водзинська-Андрієва та віце-консул Аніта Сташкевич. Для студентів і викладачів академії у великому конференц-залі бібліотеки пан Анджей Кунерт прочитав лекцію на тему «Армія генерала Андерса». Однойменну виставку він представив того ж дня у Сумському краєзнавчому музеї.

У літературній вітальні бібліотеки пройшов круглий стіл за участі почесних гостей з Варшави, представників польського консульства у Харкові, проректора академії Алли Ярової, директора Польсько-українського центру Надії Петрини, настоятеля Сумської римсько-католицької парафії о. Войцеха Стасевича, голови СМГО Польської Культури Володимира Кучинського, під час якого обговорювалися питання, пов’язані з діяльністю Польсько-українського центру, його розвитком і напрямками роботи.
Польський дослідник Анджей Кунерт передав до Польсько-українського центру книжки про маршала Пілсудського, про історичні події ІІ світової війни, а також про армію генерала Андерса під назвою «Дім весь час далеко, Польща весь час близько».
Для польських гостей директор наукової бібліотеки Надія Петрина провела екскурсію залами бібліотеки, пан Анджей Кунерт залишив запис у книзі почесних гостей академії.

 

Візит польської делегації до академії
З 31 серпня по 5 вересня проходив візит до УАБС НБУ спеціаліста з питань культури Глівіцької мерії Моніки Гжечинської, Голови асоціації польських художників м. Глівіце Анни Завіша-Кубіцької та голови Товариства польсько-українських відносин Богуслава Леська. Програма їхнього перебування у Сумах була дуже насиченою: культурно-мистецькі заходи з нагоди Дня міста; вернісаж Рими Міленкової та Миколи Жулінського – учасників цьогорічного пленеру у м. Глівіце; зустріч у Польсько-українському центрі наукової бібліотеки академії та обговорення міжнародного співробітництва і проведення другого польсько-українського пленеру; круглий стіл за участю консула Республіки Польщі у Харкові пані Едити Водзинської-Андрієвої, секретаря міського уряду міста Ґожув Вєлькопольскі Ричарда Кнеча, проректора академії Алли Ярової та директора наукової бібліотеки Надії Петрини на тему майбутньої співпраці в культурно-мистецькому та освітньому напрямках.

3-го вересня консул Польщі пані Едита Водзинська-Андрієва, секретар міського ряду Ґожува пан Ричард Кнеч і гості з Глівіце взяли участь у організованому мерією офіційному прийомі з нагоди Дня міста, що відбувся у науковій бібліотеці УАБС НБУ.
Спеціально для польських гостей була організована екскурсія навчальними корпусами та бібліотекою академії. Сумський дизайнер Лариса Онуфрієнко представила у літературній вітальні наукової бібліотеки презентацію «Позиціонування України і Польщі у 2012 році».

 
Календар новин
 
« 21 Лют 2017 »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728